понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Тајфунот „Марио’’ однесе 10 животи на Филипините

hitportal-tajfun-kina

Поврзани вести

Тајфунот „Фунг – Вонг“, кој на Филипините е наречен Марио направи пустош над северниот и централниот дел на филипинскиот архипелаг.

Најголеми штети претпе подрачјето на филипинскиот главн град Манила.

Официјално, како последица на силниот ветар, а уште повеќе поради врнежите, што донесоа над 300 литри дожд на квадратен метар во 24 часа, загинаа 10 луѓе, а 183.000 семејства беа евакуирани. Во прифатните центри ќе останат околу 50.000 семејства со 197.500 членови, бидејки нивните живеалишта се наполно уништени.

Последниот катастрофален тајфун денеска се движи кон Тајван. Метеоролозите најавуваат дека неговата јачина ќе се намалува, но високиот степен на опасност важи од денска и на Тајван.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести