Магазин

Три вида појадок што сите витки девојки ги бираат

Три вида појадок што сите витки девојки ги бираат

Ако денес е тој ден кога конечно одлучивте дека е време за диета и тоа за онаа со целосна измена на менито, почнувајќи од појадокот, еве три рецепти што ќе ви помогнат во намерата.

Тајната на здравиот и вкусен појадок се крие во житарките од цело зрно и внимателно избраните протеини што се комбинираат со свежи овошје или зеленчук. Овие состојки се ваш сојузник за почеток на денот со храната што ќе ви „ги наполни батериите“, а притоа нема со гадење да го голтате секој залак.

Омлет од банани

omlet-1

Состојки: 2 белки од јајца, половина банана, 1 лажичка прачок за печиво, 1 лажица бадемово млеко, 2 лажици грчки јогурт, половина филџан ситно исечкани јагоди и една и пол лажица путер со растително потекло.

Подготовка: Изгмечете ја бананата со вилуша и додадете бадемово млеко, па се заедно добро промешајте. Потоа додадете прашок за печиво и белки од јајца и матете со вилушка додека да добиете компактна смеса. Сместата ставете ја на загреана тава со растопен путер и пржете го омлетот од двете страни 3-4 минути. Кога е готово, премачкајте со мешавина од грчки јогурт и јагоди.

Другите рецепти погледнете ги на следните страници…