петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Турско – Американско претпријатие ќе ги купува албанската нафта и гас

Заедничкото претпријатие ќе биде во рамноправна сопственост на двете страни и претставува субјект на одобрување од двете страни, стои во соопштението за јавноста на „Ескалера интернешнал“.

Turski potok

Поврзани вести

„Ескалера интернешнал“, подружница на „Ескалера рисорсис“ соопшти дека потпишала меморандум за разбирање за влез во заедничко претпријатие со АОР „Албаниан рафинерис”, со цел купување на изворите со нафта и со гас во Албанија.

 Заедничкото претпријатие ќе биде во рамноправна сопственост на двете страни и претставува субјект на одобрување од двете страни, стои во соопштението за јавноста на „Ескалера интернешнал“.

Компанијата ги наведува резултатите од спроведената студија од страна на „Густавсон асосиатес” во 2008 година, според која се верува дека северниот дел на Албанија располага со резерви на 2.700 милијарди кубни метри природен гас и 198 милиони барели нафта.

„Оваа алијанса со „Ескалера интернешнал“ е мошне значајна и за Албанија, бидејќи со нашите инвестиции ја поддржуваме заедницата“ изјави Нејат Боцнак, заменик-директор на „Албаниан оил рафинерис”.

Боцнак претходно беше член на менаџментот на турската компанија „Курум“, позната по инвестиции во металургијата, но од неодамна и по купувањето на неколку хидроцентрали.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести