вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 3

Уапсен Ектор Леива, еден од најбараните нарко – босови

princ_hector_beltran_leyva

Поврзани вести

Полицијата уапси еден од најбараните нарко босови во Мексико, Ектор Белтран Леива.

Во текот на полициската акција не било употребено огнено оружје. Апсењето следи по 11 месечна истрага.

„Осомничениот Леива е поврзан со најмалку 29 обвиненија и со три налози за апсења. Токму затоа Мексико и САД понудија награда за негово разоткривање“, велат од мексиканското обвинителство.

Во Мексико, Леива е еден од главните нарко босови чиј што картел веќе со години се занимава со шверц на кокаин од централна и Јужна Америка во САД и Европа. Мексиканската Влада претходно понуди 2, 2 милиони долари, а САД пет милиони долари за било каква информација за него.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести