четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Убиени 181 лице во судирите во источна Украина

ukraina antiteroristicka akcija

Поврзани вести

Во источниот дел на Украина загинале 181 лице, а 293 лица се повредени. Педесет и девет од нив се припадници на украинската војска.

Весникот „Раша тудеј“ пишува дека останува нејасно дали во најновиот број на жртвите се вклучени и оние од проруските сили.

Од почетокот на операциите во областите Луганск и Доњецк над 220 луѓе се киднапирани, меѓу кои и 12 странски државјани.

– Моментно под истрага се наоѓаат 675 криминални компании, поврзани со терористичките напади, како и загрозување на територијалниот интегритет на Украина, додаде Јавниот обвинител.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести