понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ВИДЕО: Деветмина загинати, 30 исчезнати во поплави на Соломонските острови

Покрај загинатите, повеќе од 10.000 луѓе останале без покрив над главата, а се стравува и од ширење на заразни болести

poplava solomonski ostrovi

Поврзани вести

Најмалку девет лица загинаа денеска, а 30 се води како исчезнати, додека 10.000 останаа без домови во поплавите кои го погодија Хонијари, главниот град на Соломонските острови, соопштите тамошните власти, јавуваат светските новински агенции.

Владата прогласила вонредна состојба откако доцна синоќа се излила најголемата река во градот Матаникау, носејќи куќи и мостови.

Властите стравуваат дека бројот на жртви ќе биде поголем, јавува АФП.

Локалните медиуми објавија дека ова е најголема катастрофа со која се соочува народот на Соломонските острови.

Во училиштата се отворени 16 центри во кои се сместени 10.000 луѓе кои останале ез домови, а постои страв и од ширење на зарази.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести