четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 2

 ВИДЕО: Продолжуваат демонстрациите во Киев

Нови барикади и шатори беа поставени во текот на ноќта во Киев од страна на демонстрантите кои бараат оставка од претседателот Виктор Јанукович.

ukraina

Поврзани вести

Опозицијата смета дека денешниот ден е решавачки.

Вчеравечер, демонстрантите во центарот на Киев го срушиле споменикот на Владимир Ленин, како симбиличен чин кон претседателот Јануковиќ и неговите планови за блиски односи со Москва.  На вчерашните  протести  повеќе стотина илјади лица побараа  оставка од претседателот Виктор Јанукович.

Триесетина маскирани лица врзале коноп околу вратот на статуата и за блиските дрвја и го собориле на земја.

Двајца пратеници од ултранационалистичката партија Слобода, присуствувале на тој настан.

Одбивањето на Јануковиќ да го потпише договорот за придружување со ЕУ ги налути сите проевропски настроени граѓани.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести