сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

ВИДЕО: Ѕирнете во замокот на Дракула

brans-castle-455_1

Последни вести

Оваа видео снимка ќе ви овозможи да прошетата во внатрешноста на домот на Дракула.

Замокот Бран  во Романија е изграден во 1313 година, а годишно привлекува околу 500.000 туристи. Приказната за мрачниот замок го инспирирала ирскиот писател Брем Стокер да го напише хорор романот „Дракула“.

Иако многумина мислат дека таму живеел Влад Цепеш, човекот кој ја инспирирал приказната за Дракула, тој, всушност таму останал многу кратко.

Во замокот има 31 спална соба, а денес е музеј кој ја прославува легендата за најпознатиот вампир, грофот Дракула.

 

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести