Свет

Во Лајпциг уапсен е Сириецот кој се сомничи за терористички напади

Во Лајпциг уапсен е Сириецот кој се сомничи за терористички напади

– Уморни, но задоволни, ноќеска во Лајпциг го уапсивме лицето осомничено за тероризам, напиша еден од полицајците на Саксонија на неговиот Твитер профил.

Германската полиција, изминатиот викенд трагаше по осомничениот Џабер ал Бакр (22), сириски бегалец. 

Полицијата во германската покраина Саксонија издаде потерница по Ал Бакр, кој е роден во Сирија во јануари 1994 година.

Полицијата претходно окупираше станбена зграда во Хемниц, поради сомневање дека во станот се наоѓаат експплозивни направи и оти е можен бомбашки напад.

Според информациите на „Билд“ во станот, во кој упаднала полицијата живеел имигрантот од Сирија, по кој се трагаше.

Тој одредено време бил под полициско набљудување и планирал напад врз еден германски аеродром, јавуваат германски медиуми.