петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 37

Во Нигерија нема нови заболени од ебола

ebolavirus

Последни вести

Иако имаше предупредувања дека ебола вирусот може неконтролирано да се прошири во Африка, во Нигерија тврдат дека успешно го спречиле појавувањето на нови случаи.

Претседателот на Нигерија изјави дека повеќе нема нови случаи на ебола во земјата, истакнувајќи дека тоа се должи на строгиот карантин под кој беа заболените.

Моментално во Оксворд се тестира вакцина против еболата, од каде истакнуваат дека истражувањето оди неверојатно добро.

Во меѓувреме, тим на Црвен крст во Гвинеја беше нападнат додека се обидуваа да ги отстранат телата на жртвите од еболата, а 27 лица беа притворени во земјата поради убиствата на 8 лица од медицинскиот тим.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести