четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 50

Во Сараево се очекуваат нови демонстрации

demonstracii bosna

Поврзани вести

Социјалното незадоволство во Босна и Херцеговина не се намалува, а повиците за предвремени избори се зголемуваат, пренесе „АФП“.

Денес се очекуваат нови демонстрации во босанската престолнина Сараево, каде демонстрантите бараат оставка на Владата.

Во неделата неколку стотици Бошњаци протестираа пред опожарената зграда на тројното претседателство во Сараево со барање за оставка на владејачките.

Петти ден траат протестите во Босна. Луѓето преку транспаренти ја посочуваат тешката економска состојба, бараат оставки и ослободување на притворените демонстранти. Забележливо е големо присуство на специјалните полициски сили.

Повеќедневните протести во земјата резултираа со оставките на кантоналните функционери во Тузла, Зеница и во Сараево, а во Мостар оставка поднесе началникот на полицијата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести