вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 61

Во Србија годишно се краде струја во вредност од 80 милиони евра

За една година во Србија се крадат околу една милијарда киловатчаса електрична енергија, што е доволно за снабдување со струја на главниот град Белград во текот на еден месец.

struja

Поврзани вести

Вредноста на украдената електрична енергија во Србија изнесува околу 80 милиони евра годишно, изјави денеска за националната телевизија РТС директорот на одделот за електрична енергија во „Електростопанство Србија“ Ненад Марковиќ.
Според Марковиќ за една година се крадат околу една милијарда киловатчаса електрична енергија, што е доволно за снабдување со струја на главниот град Белград во текот на еден месец.
Директорот истакна дека компанијата започнала масовна акција за откривање на крадците на електрична енергија и дека одсега се откриени 10.000 прекршители.
Компанијата откриените прекршители ги исклучува од мрежата и бара од надлежните институции кражбата на електрична енергија да се прогласи за кривично дело и да се казнува со казна затвор до три години.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести