недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Во Србија повеќе новороденчиња имало за време на Балканските војни

images

Последни вести

Во Србија минатата година се родени помалку деца отколку за време на Балакснките војни, Првата или Втората светска војна, наведе демографот Горан Пенев во изјава за државната телевизија.

Според податоци на Републичкиот завод за статистика, во 2013 година во Србија се родени само 65 илјади бебиња што е најниска бројка од 1900 година па навака.

Од 168 општини колку што има во Србија, во 160 е регистриран негативен прираст.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести