сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Продолжена вонредната состојба во Бјелина

Поради тешката ситуација од поплавените бјелински села од реката Сава за повеќе од илјада домаќинства е задржана вонредната состојба. На жителите од ова подрачје сеуште им се доставува храна, а на кабастиот отпад му се врши дезинфекција, исто како на теренот. Епидемиолошката состојба е сеуште несигурна.

280px-Улаз_у_Бјелину

Поврзани вести

Поради тешката ситуација од поплавените бјелински села од реката Сава за повеќе од илјада домаќинства е продолжена вонредната состојба. На жителите од ова подрачје сеуште им се доставува храна, а на кабастиот отпад му се врши дезинфекција, исто како на теренот. Епидемиолошката состојба е се уште несигурна.

И во областа Брчко с еуште е на сила елементарната непогода. На одредени места водата тешко се повлекува.

Вечерва започнува и првата фаза од прскањето против комарци во ова подрачје, како и заедничката дезинсекција на Хрватска, Србија и Босна и Херцеговина. Во подрачјето на Бања Лука, во текот на вчерашниот ден се прскаше од земја.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести