четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Започнаа претседателските избори во Сирија

Во Сирија денеска започнаа претседателските избори на кои се очекува да победи сегашниот претседател Башар ел Асад.

assad_2498342b

Поврзани вести

Во Сирија денеска започнаа претседателските избори на кои се очекува да победи сегашниот претседател Башар ел Асад. Изборите се случуваат во екот на граѓанската војна во која има загинато повеќе од 160 илјади луѓе само во подрачјата кои се под контрола на сириската влада, што е околу 40 отсто од територијата.

Избирачките места се отворени во 7 часот по локално време. Асад се кандидира за трет седумгодишен мандат и покрај тоа што има бунтови против неговата власт. Противкандидат му е комунистичкиот пратеник Махир Хаџар кој учествувал во мировни проекти на почетокот на конфликтот во март 2011 година.

Право на глас имаат 15,8 милиони сиријци. Повеќе од 10 илјади гласаа минатата недела од странство. Гласачите своето право на глас ќе можат да го дадат на едно од 9.000 избирачки места.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести