четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 55

Затворени три спортски обложувалници во Тетово поради нелегално работење

ujp-kontroli

Последни вести

Три спортски обложувалници во Тетово кои работеле без потребните лиценци се затворени во вчерашната заедничка акција на Секторот за внатрешни работи од Тетово и Управата за јавни приходи.

Притоа, од објектите се одземени 17 телевизори, осум компјутери, девет монитори, седум принтери и 95.570 денари. Одземената опрема е пренесена во Секторот за внатрешни работи во Тетово за натамошна постапка, а против сопствениците на обложувалниците ќе следуваат соодветни пријави согласно Законот за приредување игри на среќа.

На крајот на минатиот месец,  ваква акциска контрола беше спроведена и во пет обложувалници во тетовските села Пирок, Боговиње и Камењане во која беа одземени различен вид опрема, односно компјутери, телевизори, принтери, печатачи..

Најчитани вести