петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Жена од Неготино последна жртва на грипот

Последна жртва од грипот оваа сезона

infektivna

Поврзани вести

Осумдесет и едногодишна жена од Неготино е последната жртва на грипот за оваа сезона, информираат од Клиниката за инфективни болести.

Пациентката девет дена била хоспитализирана на Инфективната клиника со тешка билатерална бронхопневмонија и со претходни хронични заболувања, како што се акутна бубрежна инсуфициенција и срцева слабост. И покрај спроведената антивирусна терапија и повеќедневните напори на лекарите, пациентката изутрината починала.

На клиниката за инфективни болести во моментот се хоспитализирани 98 пациенти со симптоми и клиничка слика на грип, од кои шест лица се лекуваат на одделението за интензивна нега.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести