четврток, 20 јули 2017  |  Вести денес: 42

Жизел и оваа година е најбогат модел во светот

Бразилската манекенка Жизел Бундшен 14 години по ред е најбогат супермодел во светот. Според „Форбс“ таа заработила 30.5 милиони долари изминативе 12 месеци, благодарение на договорите за реклами со модните гиганти „Шанел“ и „Пантен“, како и нејзините линии за влечки, долга онлека и нега на кожата. Втора на листата е нејзината сонародничка Адријана Лима, со приход од 10.5 милиони долари. Таа е носечко лице на 18 брендови, меѓу кои L’Oreal и Swarovski.

zizel

Поврзани вести

Бразилската манекенка Жизел Бундшен 14 години по ред е најбогат супермодел во светот. Според „Форбс“ таа заработила 30.5 милиони долари изминативе 12 месеци, благодарение на договорите за реклами со модните гиганти „Шанел“ и „Пантен“, како и нејзините линии за влечки, долга онлека и нега на кожата. Втора на листата е нејзината сонародничка Адријана Лима, со приход од 10.5 милиони долари. Таа е носечко лице на 18 брендови, меѓу кои L’Oreal и Swarovski.

Трета на листата е Кендал Џенер, со заработени 10 милионо долари изминатава годинаНајголем дел од заработката доаѓа благодарение на големата популарност на Инстаграм, каде што има 64.4 million следбеници. Таа е заштитно лице на познати брендови како Estée Lauder и Calvin Klein.Со исто толкава сума заработена од реклами и ангажамни за најпознатите модни куќи е и американскиот топ-модел Карли Клос.

modeli

Адријана Лима, Кендал Џенер и Карли Клос се веднаш зад Жизел на листата на „Форбс “

Високо на листата се пласира и новата миленичка на таблоидите – Џиџи Хадид, со заработка од 9 милиони долари, колку што заработила и британстатиот модел и актерка Роузи Хантингтон-Вајтли. На листата се пред Кара Делевињ, Кејт Мос и Алесандра Амбросио.

modeli2

Џиџи Хадид и Роузи Хантингтон-Вајтли изминатите 12 месеци заработила по 9 милиони долари

Високо на листата се пласира и новата миленичка на таблоидите –  Џиџи Хадид, со заработка од 9 милиони долари, колку што заработила и британстатиот модел и актерка Роузи Хантингтон-Вајтли. На листата се пред Кара Делевињ, Кејт Мос и Алесандра Амбросио.

Најчитани вести