Со четирите денешни натпревари ќе биде отворено ЕП 2016 во Полска

На Европското првенство во ракомет што денеска почнува во Полска се играат четири натпревари по два во групите А и Б, додека утре се играат стартните дуели во групите Ц и Д.

А група: Краков

МАКЕДОНИЈА – Франција (почеток 18 часот)
Полска – Србија (почеток 20:30 часот)

Б група: Катовице

Хрватска – Белорусија (почеток 16 часот)
Исланд – Норвешка (почеток 18:15 часот).