Најмалку четворица загинаа во нападот во Сиднеј

Најмалку четири лица загинаа за време на инцидент во трговски центар во Сиднеј, пренесува Гардијан. Австралиската полиција потврди дека меѓу убиените е и напаѓачот. Толпа луѓе побегна од трговскиот центар „Бонди Вестфилд“, а во тек е голема полициска акција. Локалните медиуми објавиле дека пукотници се слушале внатре во центарот, а има наводи дека имало повеќекратно бодење.

Џејсон, еден од купувачите евакуирани од центарот, изјави за австралискиската телевизија „Канал 9“ дека го видел наводниот напаѓач со „голем нож“.

– Сите почнаа да трчаат кон крајот на зградата- изјавил тој.

Тој тврди дека подоцна бил сведок на моментот кога полицијата пукала во наводниот напаѓач. 

– Таа (полицајката) го застрела, а потоа пробаа да му го реанимираат срцето со ЦПР – истакна Џејсон.

Еден човек кој дал изјава за „Канал 9“, тврди дека муштериите се обиделе да им помогнат на мајка и на нејзиното бебе кои биле избодени со нож. Тој додаде дека го држел бебето и заедно со другите се обиделе да ја стиснат раната. „Канал 9“ јавува дека деветмесечното бебе е префрлено во болница каде што е на лекување. Сведокот нагласи дека мајката обилно крвари.

Локалните медиуми објавија истрели од огнено оружје во трговскиот центар Вестфилд на раскрсницата Бонди. Полицијата соопшти дека е прогласен критичен инцидент по пукањето на маж непосредно пред 16:00 часот по локално време (07:00 BST; 08:00 GMT) по извештаите за повеќекратни прободувања.