Алабаковски излезе од куќен притвор, одземен му е пасошот

Истече притворот за македонскиот поп пејач Ламбе Алабаковски, кој на четврти јуни го потпали бугарскиот клуб „Ванчо Михајлов“ во Битола при што изгоре влезната врата. Не му е продолжен притворот за кривичното дело предизвикување на општа опасност за кое се товари. Но, како што рече неговиот адвокат Дарко Стефановскиза „СДК“, како мерка на претпазливост одеземен му е пасошот.

Алабаковски беше упасен на седми јуни, а два дена по изрекувањето на мерката притвор таа беше преиначена во куќен притвор.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.