Австралија за борба со коронавирусот одвои 1,56 милијарди долари

24

Австралија претстави пакет медицински услуги вредни 2,4 милијарди австралиски долари (1,56 милијарди американски долари) за борба со новиот коронавирус.

Пакетот вклучува мерки за отворање клиники за брзо тестирање пациенти и бесплатни услуги како и широка медиумска кампања.

Економските мерки за намалување на последиците од епидемијата ќе бидат објавени во текот на оваа недела, најавија од кабинетот на премиерот.

За луѓето кои се под карантин и ранливи групи ќе биде овозможен пристап до лекување во домовите. Австралија ја прошири забраната за патување од и до Италија.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.