Две нови авио линии до овие европски градови започнаа со работа: Уште денес можете да резервирате лет за само 1.300 денари

62

На Меѓународниот аеродром Скопје, вчера попладне се реализираше првиот лет на редовната авио линија Скопје-Женева, што ке биде одржувана три пати неделно. Оваа линија ќе ја опслужува британската нискобуџетната авиокомпанија „Изиџет“ со што и официјално влегува на македонскиот воздухопловен пазар.

Првично на релацијата ќе има по два лета неделно, секој понеделник и петок, а од декември ќе има зголемување на три лета неделно. Летот ќе трае два часа и 15 минути.

Како што е наведено на веб стрницата на авиокомпанијата цената на билетот од Скопје за Женева доколку букирате лет за понеделник ќе ве чини 105 фунти (7.679 денари), а обратно 46,56 фунти (3.400 денари). Додека доколку букирате лет за 6- декември цената на билет од Скопје до Женева чини 18 фунти (1.316 денари).

Со зимскиот распоред на летање, што стапи во сила на крајот на минатиот месец, покрај линијата Скопје-Женева на авиокомпанијата „Изиџет“, предвидени се летови од Скопје и до Болоња, Торино и Билунд, што ќе ги реализира нискобуџетната компанија Визер, која исто така воведува нова линија и од Охридскиот аеродром до Фридрихсхафен.

Инаку, според податоците на ТАВ Македонија, од јануари до септември, двата македонски аеродрома, Меѓународниот аеродром Скопје и Аеродромот Свети Апостол Павле Охрид, во екот на пандемијата, опслужиле вкупно 994.237 патници, што за 57 процентни повеќе во однос на ланската година.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.