ФОТО/ВИДЕО: Егзекутиран тетинот на диктаторот Ким Јонг Ун

80

Прогласен за предавник и личност која им штети на лидерите, вчера со стрелања беше погубен тетинот на севернокорејскиот диктатор Ким Јонг Ун.

Тетинот  на севернокорејскиот диктатор Ким Јонг Ун беше егзекутиран вчера.

Џанг Сонг  Tек , кој се сметаше  за вториот најмоќен човек во државата, беше убиен веднаш по судењето во воениот суд.

Тој беше прогласен за предавник и „полош од куче“, контра-револуционер кој сакал да ја предаде државата, пренесе КЦНА, новинска агенција која го поддржува режимот на диктаторот.

North Korean justice: The tribunal in the capital Pyongyang which apparently ordered Jang Song Thaek's death

На почетокот на неделата тој беше избркан од работничка партија на Кореја, неговите постери беа искинати, а тој  беше обвинет за корупција, употреба на дрога, коцкање, швалерисување и видење на „растурен и расипан живот“.

A man is shown watching a live TV news broadcast in Seoul Railway Station, South Korea, which showed Kim Jong Un's uncle in a military trial. The caption reads: 'North Korea Executed Jang Song Thaek after trial'

Бил погубен со стрелање, честа пракса во Северна Кореја.

Family: Shown with his powerful nephew during a military parade in February last year, Jang Song Thaek (left) was once the second most powerful man in North Korea. Some say he was seen as a threat

Новинаската агенција објави соопштение во кое го прогласува Тек за контроверзна политичка личност која се обидувала да им наштети на лидерите.

Taken away: Jang Song Thaek (centre) being arrested during an enlarged meeting of the Political Bureau of the Central Committee of the Workers' Party in Pyongyang, North Korea, on December 8

На неговата егзекуција се гледа како на веројатно најголем пресврт во севернокорејската хиерархија, откако Ким Џонг Ун дојде на власт пред две години.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.