Ѓоковиќ по рекордот против Алкараз во финалето на Вимблдон

Вториот и третиот тенисер во светот, Србинот Новак Ѓоковиќ и Шпанецот Карлос Алкараз, втора година по ред ќе играат за победничкиот трофеј на Вимблдон. Во петокот во првото полуфинале Алкараз на централниот терен го совлада Русинот Дањил Медведев (АТП – 5.) со 6-7 (1), 6-3, 6-4, 6-4 за два часа и 55 минути. на Ол Ингланд клубот, а потоа Ѓоковиќ го победи Италијанецот Лоренцо Музети со 6-4, 7-6 (2), 6-4 за два часа и 48 минути.

За 21-годишниот Алкараз ова е четврто финале на Грен-слем турнирите, а како победник излезе на претходните три: на УС Опен во 2022 година, на Вимблдон во 2023 година и на Ролан Гарос годинава.

За 37-годишниот Ѓоковиќ, неговото појавување во неделното финале ќе биде негов десетти меч за трофејот во „Ол Ингланд Клуб“-от, кој го освои седум пати и нова можност да достигне рекорд на сите времиња од 25 индивидуални Гранд-слем титули. Ѓоковиќ има биланс од 24 победи и 12 порази во финалињата на Грен-слем турнирите. Неговиот последен пораз беше токму од Алкараз во минатогодишното финале на Вимблдон.

Иако победи во три сета против Музети, шеста во седумте меѓусебни натпревари, Новак Ѓоковиќ мораше да се помачи за тоа, бидејќи Италијанецот во ниту еден момент не се откажуваше. Тој првпат „покажа заби“, кога ја надополни негативата од 2-5 во првиот сет и го врати „брејкот“ на негативата, но во десеттиот гем по вторпат го загуби својот сервис, а со тоа и водството.

Дебитантот во полуфиналето на Грен-слем турнирот потоа со „брејк“ го отвори вториот дел од мечот и таа предност ја држеше до шестиот гем, кога Ѓоковиќ израмни на 3-3. На 5-6 Музети спаси една сет-топка и го доби тај-брејк. Сепак, решавачкиот гемр го одигра лошо, освојувајќи само два поена.

Иако Ѓоковиќ по четврти пат го одзема сервисот на противникот токму на почетокот на третиот сет, Музети не попушти. Тоа не го направи ниту кога српскиот тенисер стигна до 0-40 во деветтиот гем, што беше три меч топки. Италијанскиот тенисер постигна седум поени, ги спаси сите три меч топки и стигна до 0-30. Ѓоковиќ се врати на сервис, но Музети доби уште една брејк можност.

За негова несреќа, во последните три поена од мечот направи три неизнудени грешки и ја пропушти можноста уште малку да ги држи Ѓоковиќ и неговите навивачи во неизвесност.

„Секако дека сум многу, многу задоволен што стигнав до уште едно финале, но не сакам да застанам тука. Се надевам дека в недела повторно ќе го имам трофејот во моите раце“, изјави Ѓоковиќ по победата над Музети.

Неделното финале (15 ч.) ќе биде шестиот дуел меѓу Ѓоковиќ и Алкараз, а српскиот тенисер води со 3-2. Последната победа на Алкараз беше во минатогодишното финале на Вимблдон, кога победи со 1:6, 7:6 (8), 6:1, 3:6, 6:4, пред Ѓоковиќ да го победи во финалето на турнирот Мастерс 1000 во Синсинати , во кој Шпанецот пропушти меч топка во вториот сет, и убедливо го совлада (6-3, 6-2) во полуфиналето на завршниот АТП турнир во Торино.