Хамас користи оружје кое и е дадено на Украина, тврди Медведев

Оружјето што западните поддржувачи на Киев активно и го доставуваа на Украина го нашле својот пат до милитантите на Хамас и сега „активно се користи во Израел“, рече поранешниот руски претседател Дмитриј Медведев во објава на Телеграм во понеделникот, додавајќи дека секој иден воен хардвер што ќе му биде доставен на Киев може да заврши и на црниот пазар.

„Од тука само ќе се влоши“, предупреди Медведев, предвидувајќи дека светот треба „да очекува проектили, тенкови, па дури и авиони од Киев на црниот пазар наскоро“.

Неговите зборови дојдоа во време на гласини дека милитантите на Хамас кои го контролираат Појасот Газа се снабдиле со оружје произведено од САД пред нивниот напад врз Израел во текот на викендот. Досега не се појавија цврсти докази што ги потврдуваат овие тврдења. Сепак, непроверено видео кое кружи на интернет покажа дека палестински милитант прикажува различни парчиња од американско производство, вклучително и стандарден противтенковски фрлач на гранати М136, додека им се заблагодарува на Украинците за оружјето.

Според Медведев, „корумпираните власти“ во Украина нема да се двоумат да тргуваат со сè што добиле од нивните поддржувачи. „Тие би украле сè што е на повидок“, тврди поранешниот претседател, додавајќи дека западното оружје испратено во Украина наскоро ќе поттикне конфликти во другите делови на светот, исто како и складиштето оружје што Американците го оставија во Авганистан за време на нивното избрзано повлекување од земја во 2021 година.

Споменатото видео веќе предизвика загриженост во САД, при што републиканската претставничка Марџори Тејлор Грин во неделата рече дека неговото потекло мора да се истражи. Конгресменката, исто така, на Х, порано познат како Твитер, тврдеше дека дел од оружјето што го користеле милитантите можеби потекнувале од Украина или Авганистан.

Вашингтон е најголемиот снабдувач на Киев со воена помош од почетокот на неговиот конфликт со Москва. САД вложија вкупно 46,6 милијарди долари за воена помош за Украина, вклучително и директна испорака на оружје и муниција, како и грантови и заеми за оружје и опрема.

Киев постојано се соочуваше со обвинувања за злоупотреба или продавање на оружјето, што тој жестоко ги негираше. Во понеделникот, украинското воено разузнавање (УВР) ја обвини Русија за гласините за оружје што наводно доаѓа од Украина до Хамас.

Москва наводно водела кампања за „дискредитација“ против Украина на Блискиот Исток, тврди УВР во објава на Фејсбук, додавајќи дека оружјето што завршило во рацете на Хамас е „трофејно оружје“ заробено од руските сили од украинските трупи. Русија засега не ги коментира овие тврдења.

Веста дојде во време на последната ескалација меѓу Хамас и Израел, која започна минатата сабота кога палестинската милитантна група започна ненадеен напад на повеќе локации долж границата со Газа. Израелските власти проценуваат дека повеќе од 700 луѓе се убиени во нападот на Хамас, а над 2.200 се повредени.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.