Иран заплени американски танкер

Иранската морнарица запленила американски танкер во водите на Оманскиот залив, јавува иранската агенција Тасним.

„Морнарицата на Исламската Република Иран со судска одлука заплени американски танкер со нафта во водите на Оманскиот залив“, се наведува во соопштението.

Други детали не се познати, пренесува Спутник.