Исламски џихад порача дека заканите на Нетанјаху нема да успеат

Абу Хамза, портпарол на бригадите Ал Кудс, военото крило на палестинскиот исламски џихад, ги поздрави „акциите на отпор“ против израелската агресија во Либан, Јемен и Ирак и рече дека заканите од израелскиот премиер Бенјамин Нетанјаху нема да успеат.

„Ги поздравуваме следбениците на нашиот отпор, браќата во Хезболах и Јемен и храбриот отпор на Ирак и сите оние кои го следат нивниот пример. Заканите на Нетанјаху за продолжување на војната нема да успеат. Ционистичките затвореници нема да се вратат доколку движењето на отпорот реши да го стори тоа“, рече Хамза во видео обраќање.

Како што пренесе јеменската агенција Саба, тој додаде дека палестинските милитантни групи „собориле голем број непријателски маршеви долж Појасот Газа“ и ги гаѓале линиите за снабдување на израелската армија.

Хамза истакна дека го цени трпението на палестинскиот народ во Газа и најави спротивставување на израелската агресија во сите правци.

Претходно денеска, бригадите Ал Кудс најавија тешки судири со израелската армија западно и јужно од градот Газа.