Израел напаѓа длабоко во либанска територија

Clouds of smoke rise from Lebanon's Bekaa Valley, as sources in Lebanon reported Israeli airstrikes killed at least two Hezbollah members, February 26, 2024 in this still image taken from social media video via REUTERS

Израелската војска соопшти дека извршила воздушни напади длабоко во либанска територија, напаѓајќи позиции на Хезболах северно од Бејрут поради ескалацијата меѓу двете страни. Либанската милиција, наводно, возвратила со налет на ракетен оган.

Израелските одбранбени сили (ИДФ) извршија неколку воздушни операции во Либан во понеделникот, истакнувајќи дека воени авиони нападнале „локалитети што ги користи Хезболах“ околу долината Бека на североистокот на земјата.

Три напади го погодија селото Будај, на околу 55 километри североисточно од главниот град Бејрут, а цел беа камионски конвој на Хезболах, изјавија за Асошиетед прес неименувани либански безбедносни извори.

Официјален претставник на Хезболах, кој зборуваше за АП под услов да остане анонимен, рече дека најмалку двајца борци биле убиени во нападите, додавајќи дека израелска муниција нападнала складиште за складирање храна што се користи за цивилни цели. Друг неименуван либански функционер додаде дека во рацијата бил сериозно ранет и еден регулатор на либанската армија, и истакна дека синот на војникот исто така се здобил со повреди, без да даде детали.

Милицијата подоцна соопшти дека одговорила со истрелување 60 ракети Катјуша кон командниот центар на израелската армија во окупираната Голанска висорамнина, која Израел ја зазеде по Шестдневната војна во 1967 година.

Нападите на Будај дојдоа откако и Хезболах и ИДФ објавија дека израелско беспилотно летало било соборено со ракета земја-воздух на милицијата, при што израелската војска изјавила дека леталото летало паднало на либанска територија. Хезболах го идентификуваше дронот како израелски Елбит Хермес 450, кој обично се користи за надзор и извидување.

Операциите на ИДФ се подлабоко навлегуваат во либанска територија во последните недели. Хезболах вели дека ќе ги запре нападите врз Израел откако ќе биде постигнат прекин на огнот во Газа. Повеќе од 200 борци на Хезболах се убиени во последните напади, според АП.

Подоцна во понеделникот, заменик-шефот на Хезболах, шеикот Наим Касем вети дополнителна одмазда и се пофали со значителниот арсенал на групата, велејќи: „Ако Израелците одат предалеку, ние ќе возвратиме повеќе. Сè што сме користеле до сега во борбите е минимумот од она што го поседуваме“.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.