Израел се соочува со меѓународна осуда за нападот во Рафах

Израел се соочи со жестоки меѓународни критики по воздушниот напад во неделата во далечниот јужен град на Газа, Рафах, во којшто, наводно, се убиени најмалку 40 луѓе, повеќето цивили.

Израел соопшти дека цел на нападот биле двајца високи терористи на Хамас. Но, нападот, исто така, очигледно погодил област во населбата Тел Ал-Султан во Рафах во западниот дел на Рафах, каде што илјадници луѓе се засолнуваа.

До понеделник попладне, Министерството за здравство кое го раководи Хамас соопшти дека бројот на загинати се искачи на 40, а 65 лица се ранети. Бројките не можеа веднаш да се потврдат.

Претседателството на палестинската управа и Египет во понеделникот наутро го обвинија Израел дека намерно го гаѓал центарот за раселените луѓе.

„Извршувањето на овој грозоморен масакр од страна на израелските окупаторски сили е предизвик за сите меѓународни резолуции за легитимност“, се вели во соопштението на претседателството на ПС, обвинувајќи ги израелските сили за „намерно гаѓање“ на шаторите во кои се сместени раселените луѓе.

Египетското Министерство за надворешни работи објави соопштение во кое го обвини Израел за намерно „бомбардирање“ на центарот за раселени луѓе и го повика да ги „примени мерките наложени од Меѓународниот суд на правдата (МСП) во врска со итен прекин на воените операции“ во Рафах.

Шефот за надворешна политика на ОН Џозеф Борел го повтори повикот Израел да се усогласи со наредбата од петокот на МСП, Израел да ја прекине операцијата во Рафах.

„Ова е навистина дилема како меѓународната заедница може да го принуди спроведувањето на одлуката“, рече тој.

Израелските власти сметаат дека наредбата на МСП дозволува простор за некои операции во Рафах, отфрлајќи ги толкувањата дека судската одлука бара Израел целосно да ја прекине офанзивата.

Во меѓувреме, Хамас доцна во неделата рече дека Палестинците мора да „се кренат и да маршираат“ против „масакрот“ на ИДФ во Рафах.

„Во светлината на ужасниот ционистички масакр оваа вечер извршен од криминалната окупациска армија врз шаторите на раселените… ги повикуваме масите на нашиот народ на Западниот Брег, Ерусалим, окупираните територии и во странство да се кренат и гневно да маршираат против тековниот ционистички масакр врз нашиот народ во овој сектор“, се вели во соопштението на палестинската терористичка група.

Палестинската агенција за бегалци на Обединетите нации, УНРВА, во понеделникот соопшти дека извештаите за напади врз семејства кои бараат засолниште во Рафах се „застрашувачки“.

„Има извештаи за масовни жртви, вклучувајќи деца и жени меѓу загинатите. Газа е пекол на земјата. Сликите од синоќа се уште еден доказ за тоа“.

Катар додаде дека нападот може да има дипломатски реперкусии, велејќи дека може да ги попречи разговорите за примирје и договорот за ослободување заложници.

Министерството за надворешни работи изрази „загриженост дека бомбардирањето ќе ги комплицира тековните напори за посредување и ќе го попречи постигнувањето договор за итен и траен прекин на огнот“.

Италија во понеделникот рече дека израелските напади врз палестинските цивили во Газа повеќе не се оправдани, во една од најжестоките критики што Рим досега ги упати против операциите на Израел.

„Постои сè потешка ситуација, во која палестинскиот народ е притиснат без да се земат предвид правата на невините мажи, жени и деца кои немаат никаква врска со Хамас и тоа повеќе не може да се оправда“, изјави италијанскиот министер за одбрана Гвидо Крозето за ТВ SkyTG24.

Саудиска Арабија, исто така, го осуди израелскиот напад врз Рафах, „последниот од нив е насочен кон шаторите на раселените Палестинци во близина на магацините на УНРВА северозападно од Рафах“, се вели во соопштението на Министерството за надворешни работи во понеделникот.

ИДФ потврди во неделата вечерта дека извршила воздушен напад врз Рафах, но рече дека цел бил комплекс на Хамас каде се собрале високи функционери.

„Нападот е извршен против терористи кои се цел на нападот, во согласност со меѓународното право, со употреба на прецизна муниција и врз основа на разузнавачки информации кои укажуваат на употреба на областа од терористите на Хамас“, се вели во соопштението на ИДФ во неделата навечер.

Во понеделникот, главниот обвинител на ИДФ призна дека станува збор за „многу тежок“ инцидент.

„Деталите за инцидентот сè уште се под истрага, која ние сме посветени да ја спроведеме во најголема мера“, рече генерал-мајор Јифат Томер Јерушалми на конференцијата организирана од Адвокатската комора на Израел во понеделникот. „ИДФ жали за каква било штета на неборците за време на војната“.

Израел смета дека бројот на жртви кој го пријавува Министерството за здравство на Хамас во Газа, не прави разлика меѓу терористите и цивилите во извештаите за жртвите во текот на војната и ги преувеличувало бројките во претходните случаи.

Операцијата Рафа на ИДФ се смета за една од последните фази на нејзината војна со Хамас, која започна на 7 октомври со невидениот напад на терористичката организација врз Израел во кој беа убиени околу 1.200 луѓе, а 252 беа земени како заложници.

Откако во голема мера ги искорени баталјоните на Хамас во северниот и централниот дел на Газа, ИДФ се насочи кон јужната област каде што рече дека останале четири баталјони. Меѓутоа, Израел се соочи со силен меѓународен притисок да не ја започнува операцијата Рафах бидејќи повеќето раселени луѓе од северот и центарот побараа засолниште на југ.

ИДФ започна операција од помал обем претходно овој месец, но МСП му нареди на Израел да ја прекине офанзивата како резултат на петицијата поднесена од Јужна Африка. Израел изјави дека не смета дека е обврзан со одлуката и дека ќе ја продолжи операцијата бидејќи нема намера да врши геноцид во Рафах.