Кина и Европа мора да се обединат, рече премиерот Ли Чијанг

Кина и Европа мора да се обединат и да обезбедат стабилност во услови на глобална неизвесност, изјави синоќа кинескиот премиер Ли Чијанг во Индија.

Ли на претседателката на Европската комисија Урсула фон дер Лајен на маргините на состанокот на Г-20 во Делхи и порача дека се надева дека Европската Унија ќе може да обезбеди недискриминаторска средина за кинеските компании да работат во Европа.

Во денешното соопштение на кинеското Министерство за надворешни работи, Ли Чијанг, исто така, потенцираше дека Кина е подготвена да го зајакне дијалогот и соработката со Европската Унија во областа на чистата енергија и зелените финансии.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.