Коронавирусот одложи три натпревари во Серија А

22

Премиерот на Италија, Џузепе Конте најави откажување на сите спортски настани во провинциите Ломбардија и Венето. Меѓу нив се три натпревари од серија А. Причината за оваа одлука се случаите на коронавирус во посочените региони.

Отдложени се натпреварите:
Верона – Каљари
Аталанта – Сасуоло и
Интер – Сампдорија.

Сите овие средби требаше да се одржат денеска. Не се објавени нови датуми на натпревар.

Во Италија се пријавени 79 случаи на коронавирус – повеќе отколку во другите европски земји, 47 од нив се во Ломбардија, 17 – во Венето.

Училиштата не работат во овие региони. Досега две лица починаа од оваа болест во земјата.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.