Квалификации ЕУРО 2024: Минимална победа на Италија над Украина, инцидент во Букурешт

Многу важна победа на можниот пат до Евроспкот првенство следната година остварија италијанските фудбалери кои во Милано ја совладаа Украина со 2:1, како дел од квалификациската група Ц.

Италија одигра одличен воведен половина час од натпреварот. „Аѕурите“ целосно го притиснаа противникот на „Сан Сиро“, имаа серија одлични акции и прилики и дојдоа до водство од 2:0 благодарение на головите на Давид Фратези. Конопља се лизна во 12. минута, а Фратеси постигна убав гол за 1:0, додека во 29. постигна уште еден гол за удвојување на водството.

Украина се ослободи од притисокот на крајот од првото полувреме и веднаш го искористи за да постигне гол. Во 41. минута Јармоленко намали на 1:2, што беше негов 46. гол во националниот дрес.

Во вториот дел Италија повторно беше подобра, Локатели ја погоди рамката од голот, домаќинот пропушти и други прилики и не успеа да го „скрши“ дуелот со трет гол. За среќа на домаќините, грешките не ги плати скапо, па Италија победи со 2:1 од првото полувреме.

Во оваа група, Македонија ги заврши формалностите во Малта каде победи со 2:0. Головите ги постигнаа Ељиф Елмас во петтата минута и Манев во 41. минута.

Лидер во групата Ц и натаму е Англија со 13 бода, а следи вистинска гужва. Украина, Италија и Македонија имаат по седум бодови, со тоа што Италијанците имаат натпревар помалку.

Речиси еден час траеше прекинот на мечот од групата И во Букурешт, на натпреварот меѓу Романија и Косово. Натпреварот беше прекинат во 18. минута бидејќи домашните навивачи го истакнаа транспарентот „Косово е Србија“, но и поради извици со иста содржина и фрлање пиротехнички средства на теренот. Потоа натпреварот продолжи, а Романија триумфираше во финишот од дуелот со головите на Станчиу во 83. и Михаила во 90+3. минута.

во истата група лидерот Швајцарија на крајот целосно ја збриша слабата Андора и победи со 3-0. Првиот гол го постигна Итен во 49. минута, додека Џака во 84. и Шаќири од пенал во 93. минута ја обезбедија победата.

Во оваа група во самата завршница победи Израел кој во Тел Авив ја совлада Белорусија со 1:0. Херој на Израел беше Каничовски, кој го постигна единствениот гол во 93. минута. Со оваа победа Израел се искачи на третото место со три бода помалку од водечката Швајцарија и бод од втората Романија.

Во групата А на домашен терен победија Шпанија и Норвешка. Откако минатата недела ја совладаа Грузија со 7:1, овојпат шпанските фудбалери на домашен терен во Гранада го совладаа Кипар со 6:0. Во првото полувреме стрелци беа Гави во 18. минута и Микел Мерино во 33. минута, а домашните играчи беа напаѓачки расположени и во продолжението. Два гола постигнаа Феран Торес, а по еден Хосело и Алекс Баена.

Во Осло, Норвешка беше подобра од Грузија со 2:1, а во првото полувреме Грузијците не можеа да ги сопрат најсилните домашни играчи, кога и беше решен дуелот. Ерлинг Халнд погоди за 1:0 во 25. минута, додека Мартин Одегард го зголеми водството во 33. минута. Норвежаните сепак на крајот не го платија опуштениот приод во вториот дел по голот на Живзивадзе во 91. минута.

На табелата од групата А лидер е Шкотска со пет победи во пет настапи и максимални 15 бодови. Шпанија е на девет, а Норвешка на седум бодови.

Во групата Ф, Белгија и Австрија се заедно на врвот на табелата, со по четири победи и едно, меѓусебно реми, а далеку ја избегнаа комплетната свита, вклучувајќи ја и опасната Шведска.

Белгија ја победи Естонија со 5:0 во Брисел. Во првото полувреме стрелци беа Вертонген и Тросард, а подоцна во 56. и 58. минута Ромелу Лукаку постигна два гола. Се заврши со голот на Де Кетелаере во 88. минута.

Позначаен е успехот на Австријците кои во Солна ја совладаа Шведска со 3:1. Гостите во неколку минути од вториот дел ја шокираа Шведска, најпрвин Грегорич погоди во 53. минута, а потоа Арнаутовиќ само три минути подоцна за 2:0. Во 69. минута беше досуден пенал за гостите, а Арнаутовиќ го постигна својот втор гол за Австрија за 3:0. Во последната минута од натпреварот Холм постигна почесен гол за домаќинот.