Левандовски денеска е прогласен за најдобар играч во Европа

Напаѓачот на Баерн Минхен, Роберт Левандовски денеска е прогласен за најдобар играч во Европа за претходната сезона.

Полскиот фудбалер зад себе има одлична сезона. Постигнуваше голови како на лента и го предводеше Баерн до пет трофеи во 2020. година.

Во гласањето зад него останаа неговиот соиграч Нојер и фудбалерот на Манчестер Сити, Де Брујне.

Вистинска штета е што оваа година нема да се доделува Златната топка. Нема дилеми дека Лева ќе беше голем фаворит и за оваа награда.

Левандовски награта ќе ја прими вечерва на свеченоста во текот на ждребот за групната фаза во ЛШ.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.