Лига куп: Победи на Челзи и Манчестер Сити

Шампионот во Премиер лигата Манчестер Сити, Челзи, Астон Вила и Лестер во вторник успешно го завршија третото коло од англискиот фудбалски Лига куп.

Манчестер Сити на домашен терен го совлада второлигашот Ватфорд со 2:1. Манчестер Сити ги постигна двата гола во првото полувреме, а стрелци беа Доку во петтото и Матеус Нунес во 38. минута. Вотфорд само до крајот стигна со почесниот гол кој го постигна Инс во 86. минута.

Челзи со 5:0 го совлада четвртолигашот Бароу, а играч на натпреварот беше Французинот Нкунку, кој постигна три гола. Еден додаде Нето со автогол на Фарман. Астон Вила го победи Викомб со 2:1 на гости со головите на Буендија во 55. минута и Дуран од пенал во 85. минута. Единствениот стрелец за Викомб беше Коне во 95. минута.

Преминот беше најтежок за Лестер, кој по ремито 0:0 на гостувањето кај Валсал, победи со 3:0 со подобро изведување на пенали во 90-те минути.