Ливерпул ќе биде домаќин Евровизија 2023

Ливерпул ќе биде градот домаќин на Изборот за песна на Евровизија 2023 година.

Ливерпул беше еден од 20-те градови кои се натпреваруваа за домаќин на Евровизија, што оваа година се одржува во Велика Британија. Глазгов остана на второ место во финалето.

„Тие немаат забави како ние“, рече градоначалничката на Ливерпул Џоан Андерсон за време на натпреварот. „Домот на Битлси е подготвен да организира шоу за Украина, Велика Британија и Европа“, додаде таа.

Обединетото Кралство претходно осум пати беше домаќин на натпреварот, четири пати во Лондон. Последен пат таму се одржа во 1998 година во Бирмингем. Британската јавна радиодифузна корпорација појасни дека во процесот на селекција се фокусирале на оние британски градови кои претходно се докажале како добри домаќини на големи меѓународни настани.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.