Мажи од Косово приведени во Македонија

На 24.03.2024 во 21:30 часот на Граничниот премин Долно Блаце на влез во државата, полициски службеници ги привеле Ш.Б.(32) и К.Д.(26) двајцата од Косово затоа што при извршена пасошка контрола и проверка во оперативна евиденција било констатирано дека Ш.Б. евидирал по барање на СВР Куманово, а во врска со кривично дело „разбојништво“.

Тие биле предадени на полициски службеници од СВР Куманово за понатамошна постапка.