Мерил Стрип е главната ѕвезда на филмскиот фестивал во Кан

Филмскиот фестивал во Кан официјално беше отворен во вторникот вечерта со парада на познати филмски ѕвезди на црвениот тепих и во чест на холивудската дива Мерил Стрип, која доби почесна Златна палма за „неизбришливо место во историјата на кинематографијата“.

Покрај Мерил Стрип, почесната Златна палма годинава ја добија и креаторот на филмската сага „Војна на ѕвездите“ Џорџ Лукас, како и студиото Гибли на јапонскиот режисер за анимација Хајао Мијазаки.
Фестивалот беше отворен со проекција на филмот „Втор чин“, а на проекцијата на актерската екипа на оваа француска комедија и се придружиле легендарната американска актерка Џејн Фонда и моделот Хајди Клум.

Оваа година со жирито ќе претседава Грета Гервиг, американската режисерка и актерка која се потпиша на блокбастерот „Барби“. На свеченото отворање на 77. Кански филмски фестивал, францускиот уметник Зао де Сагазан ја изведе „Модерна љубов“ на Дејвид Боуви.

Организаторите на 77. Кански филмски фестивал денеска ги објавија и имињата на деветчленото жири кое со своите гласови ќе одлучува за доделување на престижната главна награда „Златна палма“ за најдобар филм на фестивалот.

Грета Гервиг ќе биде првата американска режисерка во улога на претседател на жирито, а останатите членови се Лили Гладстон, Ебру Сеилано, Ева Грин, Хуан Антонио Гарсија Бајона, Надин Лабаки, Пјерфранческо Фавино, Хироказу Кореда и Омар Сај. .
Американскиот режисер ќе ја преземе улогата на минатогодишниот претседател, шведскиот режисер Рубен Остлунд, познат по филмовите „Триаголник на тагата“ и „Плоштад“, за кои му беа доделени две Златни палми.
Позната по филмот „Убијци на цветната месечина“ на Мартин Лучијано Скорсезе, американската актерка Лили Гладстон се враќа во Кан откако го освои Златниот глобус за нејзината изведба и стана првата Индијка номинирана за Оскар.
Ебру Џејлано е турска фотографка, актерка и сценарист и веќе добро познато име на фестивалот, а е една од сценаристите на филмот „Зимски сон“ кој ја освои Златната палма во 2014 година.
Ева Грин е една од ретките жени кои глумеле во Џејмс Бонд, а глумела и во Небесното Кралство на Ридли Скот, Ноцебо на Лоркан Финеган и телевизиската серија Пени Дреадфул.

Хуан Антонио Бајона е дванаесеткратен добитник на шпанската награда Гоја и меѓународно признание во 2007 година за неговиот прв долгометражен хорор филм „Сиропиталиште“, продуциран од наградуваниот мексикански режисер Гиљермо дел Торо.
Пјерфранческо Фавино е еден од најпознатите италијански актери со паралелна кариера во Холивуд. Играше во филмовите „Предавникот“ на Марко Белоки и „Носталгија“ на Марио Мартоне.

Хироказу Кореда ја освои Златната палма во 2018 година за филмот номиниран за Оскар „Кражувачи на продавници“, а се враќа како главен член на жирито по филмот „Чудовиште“, за кој ја освои наградата за најдобро сценарио на минатогодишниот фестивал.
Омар Си е добитник на француската награда Оскар – Цезар за филмот „Недопирливите“, а познат е и по неколку успешни блокбастери. Глумеше и во филмовите „Икс-мен – денови на идното минато“, „Светот Јура“ претставен на отворањето на филмот од 2022 година како „Одреден поглед на ОН“, официјалната селекција на Канскиот филмски фестивал и во филмот „Татко и војник“.