Меси со Аргентина преку пенал-рулетот во финалето на Копа Америка

Nicolas Otamendi (L) in action against Colombia's Duvan Zapata (R) during the Copa America semifinal soccer match between Argentina and Colombia at Mane Garrincha stadium in Brasilia, Brazil, 06 July 2021. EPA/Joedson Alves

Репрезентацијата на Аргентина ноќта кон средата во Бразилија ја победи Колумбија во второто полуфинале од Копа Америка, континенталното натпреварување пандан на Европското првенство.

Победникот беше решен по изведувањето пенали, откако основните 90 минути завршија без победник 1:1.

Најпрво резултатот го отвори Лаутаро Мартинез во 7 минута по асистенција од Лионел Меси, израмни Луис Дијаз во 60 минута.

Во пенал-серијата Аргентинците постигнаа три гола, Колумбијците – два.

Аргентина во финалето на 11 јули ќе се соочи со домаќинот на турнирот Бразил, додека ден претходно, Колумбија за третото место ќе игра со Перу.