НБА: Лејкер против Санс ја прекинаа низата од три пораза

Лос Анџелес Лејкерс ја прекинаа серијата од три пораза победувајќи го Феникс Санс синоќа со 122:119. За двете екипи ова беа први натпревари на турнирот во полусезона.

Леброн Џејмс постигна 32 поени и забележа 11 скока, Д’Анџело Расел додаде 19 поени со девет асистенции. Ентони Дејвис постигна 18 поени со 11 скока за прва гостинска победа на Лејкерс во шест обиди. Кај Феникс најдобар беше Кевин Дурент со 38 поени и девет скока, а Бредли Бил додаде 24 поени.

Сакраменто Кингс на домашен терен го победија Оклахома Сити Тандер со 105:98 во првиот меч од Западната група Ц, а до победата ги предводеа Кевин Хуертер и Киган Мареј, кои заедно постигнаа 52 поени. Домантас Сабонис го забележа првиот „трипл-дабл“ сезонава со 13 асистенции, 17 поени и 13 скока. Кај Кингс најдобар беше Хуертер со 28 поени, а Мареј 24.

Шаи Гилџеус-Александер постигна рекордни 33 поени за Тандер, кои го претрпеа вториот пораз по ред на новиот НБА турнир. На патот до нивната втора последователна победа, Кингс никогаш не подзастанаа по водството од 17 поени во првата четвртина.

Филаделфија 76ерс ги победија Детроит Пистонс со 114:106 во првиот натпревар од источната група А. Џоел Ембиид постигна 33 поени со 16 скока, а Тајрис Макси имаше 29 поени, 11 асистенции, шест скока и четири украдени топки за Филаделфија. Килијан Хејс го предводеше Детроит, кој загуби седум последователни дуели, со 23 поени, пет скока и шест асистенции.

Јута Џез го победија Мемфис Гризлис со 127:121 на гости, откако ја изгубија предноста од дури 21 поен во второто попладне. До победата ги предводеа Џордан Кларксон и Лаури Марканен кои постигнаа по 26 поени. Џон Колинс додаде 18 поени, а дебитантот Кејонте Џорџ уфрли 11 асистенции за да им помогне на Џезерите да го добијат својот прв натпревар од вонсезоната и да ја прекинат серијата од четири порази.  Дезмонд Бејн постигна рекордни 37 поени и осум асистенции, а Бизмак Бијомбо имаше 15 поени и 14 скока за Гризлис.

Хјустон Рокетс на домашен терен го победија Њу Орлеанс Пеликанс со 104:101, во првиот натпревар од турнирот во полусезоната, откако се вратија во мечот од негатива од десет поени. Брендон Инграм беше најдобар поединец на натпреварот со 31 поен, шест скока и пет асистенции. Зион Вилијамсон постигна 24 поени за Пеликанс, кои го претрпеа четвртиот последователен пораз.

Бостон Селтикс победија по два пораза, надигрувајќи ги Бруклин Нетс со 121:107 на домашен терен. Џејлен Браун постигна рекордни 28 поени, а Џејсон Тејтум додаде 23 поени и 10 скока за Селтикси, кои го освоија својот прв турнир во постсезоната. Лони Вокер IV влезе од клупата и ги предводеше Нетс со 20 поени и седум скока.

Минесота Тимбервулфс го победија Сан Антонио Спарс со 117:110 на гости, а Карл-Ентони Таунс ги предводеше до славјето во првиот натпревар од турнирот со 29 поени и 12 скока. Ова е четврти пораз по ред за Спарс и покрај 29-те поени на дебитантот Виктор Вембањама.

Лос Аанџелес Клиперс синоќа доживеаја пораз, подобри од нив беа домашните Далас Маверикс со 144:126. Лука Дончиќ го предводеше тимот од Тексас со 44 поени, шест асистенции и шест скока. Кајри Ирвинг додаде 27 поени за Далас, кој заостануваше со 11 поени (22:33) на крајот од првата четвртина, а потоа го сврте резултатот благодарение на серија од 32:2. Далас водеше со 28 подоцна во полувремето, пред да се задржи на предност од 77:51 на полувреметоТим Хардавеј Џуниор додаде 17 поени. Кави Ленард беше најдобриот поединец на Клиперс, натпреварот го заврши со 26 прекини.

Ова беше прв турнирски натпревар за Клиперс сезонава, додека Маверикс го подобрија резултатот на 1-1. Двете екипи играат во западната група Б. Освен Леонард, останатите три ѕвезди на Клиперс заедно постигнаа само 36. Џејмс Харден и Расел Вестбрук постигнаа по 14 поени, а Пол Џорџ само осум.