НБА лига: Јокиќ ја прекина низата на „трипл-дабл“, но Денвер победија

Актуелниот шампион Денвер Нагетс ги победија вицепрваците Мајами Хит со 103:97 за петта последователна победа. Мајкл Портер беше најдобар во победничките редови со 30 поени и 11 скока, додека српскиот центар Никола Јокиќ имаше 18 поени, 11 скока и седум асистенции, со што ја прекина серијата од четири натпревари „трипл-дабл“.

Кај Мајами, Бам Адебајо постигна 22 поени и осум скока, додека Џими Батлер додаде 21 поен и седум скока.

Тоа беше прва средба меѓу Хит и Нагетс откако се сретнаа во финалето на НБА минатата година. Нагетс ги победија Хит во пет натпревари за нивната прва НБА титула.

Денвер моментално се трети на Западот со 41 победа и 19 порази, додека Мајами се осми на Истокот со биланс од 33 победи и 26 порази.

Во пресментта на тимовите кои се борат за плеј-ин, Бруклин Нетс ги победија Атланта Хокс со 124:97. Нетси се на 11-то место на Западот со скор 23-36, додека Хокс се едно скалило погоре со три победи повеќе и три пораза помалку. Во битката за последното плеј-ин место во Источната конференција, тие повторно ќе се сретнат во „Барклис Центар“ в сабота.

Кам Џонсон ги предводеше Нетс до победата со својот сезонски рекорд од 29 поени, додека Денис Шродер постигна 23 поени со осум скока и седум асистенции. Кај Хокс најефикасен беше Деџунте Мареј со 28 поени, шест скока и пет асистенции.

ЛА Лејкерс ги совлада Вашингтон Визардс со 134:131 по продолжение, со што на Визардс им го впишаа 13-от последователен пораз. Лејкерс ги предводеа Ентони Дејвис со 40 поени и 15 скока и Леброн Џејмс со 31 поен и девет асистенции. На Џејмс сега му недостасуваат само девет поени за да стане првиот играч во историјата на лигата со 40.000 поени. Во тимот на Вашингтон најефикасен беше Џордан Пул со 34 поени, а Марвин Бегли со 23 поени.

Голден Стејт Вориорс во „Медисон Сквер Гарден“ ги победија Њујорк Никс со 110:99. Вориорс поведоа со 14:0 во воведниот дел од дуелот и никогаш не го испуштија водството. Во првата четвртина имаа и +17 (22-5), а и во третиот период имаа 17 разлика. Во последната четвртина Њујорк се приближи на само четири коша заостанување но не можеше да постигне повеќе од тоа.

Голден Стејт до седмата последователна победа на гостински терен го предводеше Стивен Кари со 31 поен и 11 скока. „Секоја вечер е различна, но не ме повредува тоа што имав добра атмосфера и добар проток на топка во градината“, изјави Кари за ESPN.

Џонатан Куминга додаде 25 поени и осум скока, Клеј Томпсон 16 поени, а Крис Пол 11 поени и шест асистенции. Во домашните редови се истакна Џејлен Браунсон со 27 поени, Донте ДиВинченцо додаде 16 поени, а Џош Харт 14 поени, 18 скока и седум асистенции.

Голден Стејт се десетти на Западот со 31 победа и 27 порази, додека Никс се четврти на Истокот со скор 35-25.

Јута Џез забележаа пораз од 107:115 на гости кај Орландо Меџик. Гостите добро се држеа во првите три четвртини, на влезот во последната делница имаа +2, но Меџик ја добија последната четвртина со 10 поени за конечните +8. Паоло Банкеро, кој се врати во составот откако пропушти два натпревара поради грип, имаше 29 поени и девет скока за Меџик, кои победија по 10-ти пат во последните 13 натпревари. Браќата Вагнер, Франц и Мориц, додадоа по 14 поени. Јута ја предводеа Џон Колинс, Кејонте Џорџ и Колин Секстон со по 19 поени.

Со сооднос меѓу победи и порази 34-26, Орландо го држат шестото место на Истокот, додека Јута е на 11. позиција на Запад (27-33).

Денвер – Мајами 103:97
ЛА Лејкерс – Вашингтон 134:131 (продолжение)

Северозападна дивизија
1. Минесота Тимбервулфс 42 17 .712 —