НБА лига: Пистонс продолжуваат со поразите и покрај водството од 20 поени, Гризли ги изненадија Маверикс

Во својот 37. натпревар оваа сезона во НБА, Детроит Пистонс го претрпеа 34-от пораз, со 110:131 на домашен терен од Сакраменто Кингс и покрај одличното издание на хрватскиот ветеран Бојан Богдановиќ, кој постигна 26 поени.

Пистонс одлично го отворија натпреварот, кон крајот на првата четвртина имаа и 20 поени предност (47:27), но кон крајот на првиот дел паднаа во „црна дупка“, Кингс го завршија таа делница од натпреварот со нивната серија 26:4, а пред големиот одмор, со водство на гостите со 68:65. По само четири минути игра веќе беше 83:68 за Кингс, а Пистонс на почетокот на последниот дел се доближија на само 97:98, но немаа сили за нов пресврт.

Богдановиќ ги водеше Пистонск и за 32,35 минути поминати во игра овој ефект го постигна со одличен удар од 6-7 за два поена, 4-7 за „тројки“ и 2-3 од линијата за слободни фрлања, а воедно собра пет скока, две асистенции и три освоени топки. Кај Сакраменто, Литванецот Домантас Сабонис брилјираше со „трипл-дабл“ учинок од 37 поени, 13 асистенции и 10 скока, Киган Мареј додаде 32, додека покрај Богдановиќ кај Детроит, Џејден Ајви постигна повеќе од 20, застанувајќи на 22 коша.

Водечкиот тим на Западната конференција, Минесота Тимбервулвс се „прошета“ низ Орландо каде на домашен терен ги совладаа Меџик со 113:92. Конечниот резултат не ја ни опишува вистинската ситуација на паркетот, бидејќи Вулвсвеќе имаа 30 поени предност на полувремето (67:37), а таа предност подоцна порасна на најголемите плус 34 (73:39) пред домашната екипа малку ја ублажи катастрофата.

Кај Минесота одлични беа високите играчи Карл-Ентони Таунс со 28 прекини и Руди Гобер со 21 кош и 12 скока, додека кај Орландо подобри од останатите беа Мориц Вагнер со 21 и Џејлен Сугс со 20 голови.

Најинтересно беше во Лос Анџелес, каде домашните Лејкерс стигнаа до 50 отсто учинок во сезоната со победата од 132:131 против Торонто Репторс. Ентони Дејвис постигна 10 од последните 12 поени на Лејкерс, вклучувајќи осум од линијата за слободни фрлања. Откако на минута пред крајот им донесе предност на Лејкерс со „леј-ап“ од 122:121, Дејвис со блокада во следниот напад на гостите го запре продорот на Скоти Барнс и ја сочува предноста, а потоа следуваше „фестивал“ на слободни фрлања. Репторс се обидоа да дојдат до пресврт со фаули и евентуални промашувања на домашните од линијата за слободни фрлања, но Дејвис ги погоди сите осум, а Остин Ривс додаде два погодока од истата позиција. Така Лејкерс на три секунди до крајот имаа 132:128, па Паскал Сијакам можеше само да го намали резултатот на 132:131 со „тројка“ со истекот на времето.

Дејвис ги предводеше Лејкерс, кои сега имаат скор од 19-19, со 41 поен и 11 скока, Леброн Џејмс додаде 22 со 12 асистенции, додека Барнс со 26 и Сијакам со 25 беа најефикасни кај Репторс.

Њујорк Никс ја остварија петтата победа во низа лесно справувајќи се со слабите Портланд Трејл Блејзерс на домашен терен, совладувајќи ги со 112-84. ОЏеј Ануноби со 23 и Џулиус Рендл со 20 поени беа најдобри кај Никс, а Џерами Грант со 21 асистенција кај Блејзерс.

Изненадувањето на вечерта се случи во Далас, каде ослабените Мемфис Гризлис ги победи домашните Маверикс со 120:103. Дезмонд Бејн со 32 и Маркус Смарт со 23 поени ги предводеа Гризлис во првиот натпревар кој го одиграа откако дознаа дека поради повреда на рамото не можат да сметаат на Џа Морант до крајот на сезоната, додека Кајри Ирвинг со 33 и Лука Дончиќ со 31 кош не им помогнаа на Мавс.