НБА подготовки: Бостон во 12 минута направи +26 против Денвер

Кошаркарите на Бостон Селтикс, актуелните шампиони во НБА лигата, ги победија во Абу Даби уште еднаш Денвер Нагетс на подготвителниот состанок, а победата во неделата беше убедлива 130:104 (34:29, 33:31, 42:16 , 21:28).

Првото полувреме беше израменто, а Бостон на пауза замина со седум поени предност, беше 67:60. Вистинскиот потоп на Денвер се случи во третата четвртина, Бостон го доби оваа делница од мечот со дури 42:16, што го реши победникот.

Во последниот дел, Денвер, шампионот во НБА лигата пред две сезони, успеа малку да го ублажи поразот, но ќе биде забележано дека ги загубија двата претсезонски натпревара против Бостон во Абу Даби оваа седмица. Во петокот Бостон победи во многу подраматичен натпревар со 107:103.

Прв стрелец за Бостон беше Џејлен Браун со 21 поен, додека Џејсон Тејтум постигна 17. Дерик Вајт постигна 13 поени, додавајќи шест асистенции и пет скока. Сем Хаузер постигна 15 поени со осум скока.

Кај Денвер, Никола Јокиќ постигна 20 поени со седум скока, а многу добар беше хрватскиот репрезентативец Дарио Шариќ кој во Нагетс игра од сезонава, кој за 12 минути постигна 11 поени со пет скока, две асистенции и две загубени топки.