„Никна“ нова населба во Скопје наречена по терорист од УЧК

1369

Табла со името „Арбен Бајрами“ деновиве беше поставена во Долно Оризари – Скопје. Како што пренесува порталот на албански јазик „Ина онлајн“, таблата била поставена по иницијатива на граѓаните.

„Вечерва беше инаугурирана населбата „Арбен Бајрами“, името на националниот херој кој беше подмолно убиен од македонската полиција во војната во 2001 година“, пишува порталот.

Се додава дека граѓаните со свои пари ја направиле таблата во соседството каде што растел.

Населбата беше свечено „отворена“

Таблата е таму веќе неколку дена, а досега нема никаква реакција од Град Скопје и од надлежните.

https://twitter.com/dukoska_ana/status/1265685513396051968?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1265685513396051968%7Ctwgr%5E&ref_url=https%3A%2F%2Frepublika.mk%2Fvesti%2Fskopje%2Fvo-skopje-nikna-nova-naselba-narechena-po-terorist-od-uchk%2F

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.