Облачно време со температура до 16 степени

Времето ќе биде променливо облачно, во југоисточните делови со повремени врнежи од дожд. Ќе дува умерен, на места засилен југоисточен ветер. Кон крајот на денот и во текот на ноќта врнежите ќе се прошират насекаде и ќе бидат пообилни, информира Управата за хидрометеоролошки работи.

Минималната температура ќе биде во интервал од 3 до 10 степени, а максималната ќе достигне од 11 до 16 степени.

Во Скопје времето ќе биде променливо облачно со умерен, повремено засилен ветер од југоисточен правец. Во вечерните и ноќните часови ќе има врнежи од дожд. Минималната температура ќе се спушти до 5, а максималната ќе достигне до 14 степени.