Почина српскиот актер Жарко Лаушевиќ

Жарко Лаушевиќ почина по долго боледување. Имаше 63 години.

Роден е на 19 јануари 1960 година во Цетиње. Учел во гимназија во Подгорица и на час по литература сакал да се занимава со глума.

Актерот Жарко Лаушевиќ стекна голема слава во 80-тите години на минатиот век, откако ја играше улогата на Милош Обилиќ во култниот филм „Битката во Косово“.

Во својата богата кариера одигра многубројни улоги, од кои најзапаметени се: Шмекер (1985), Свечена обврска (ТВ) (1986), Се случи денес (1987), Офицер со роза (1987), Браќа од Матер (1988), Битката во Косово (1989), Оригиналниот фалсификат (1991), Подобро од трчање (1993), Кажи ми зошто ме остави (1993), Нож (1999).

Бил член на Југословенскиот драмски театар, каде играл улоги во голем број претстави.

Во 2015 година го сними филмот „Smelly Fairy Tale“ во кој по шеснаесет години пауза се врати на филмското платно. Од тогаш има одиграно голем број забележителни улоги, меѓу кои и оние во сериите: „Корени“, „Време зла“, „Калкански кругови“, „Државен службеник“, „Тајната на нечистата крв“.

Во својата богата кариера освоил бројни награди.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.