Полицаецот што го уби Џорџ Флојд има сомнителен случај и 18 претставки против него

Дерек Човин бил член на полицијата во Минеаполис повеќе од 18 години, а пред 8 дена го уби Афроамериканецот Џорџ Флојд.

Против него е покренато обвинение за убиство, а цела Америка бара правда. Што всушност знаеме за Дерек Човин?

За него е познато дека има 44 години, белец и живее ви Минесота. Тој работел во полицијата од 2001 година.

Живеел во куќа во предградието на Минеаполис, Сент Пол. Тој исто така е сопственик на куќа во Виндермер, Флорида. Демонстрантите во Флорида протестираа и пред таа куќа. Ова сепак не бил негов прв инцидент.

До мај годинава против него биле поднесени 18 претставки против, за кои се занимавал Секторот за внатрешна контрола. Два случаи завршиле со опомена, за употреба на омаловажувачки тон и навредлив јазик.

Сепак, сомнителен останува случајот од 2006 година. Човин бил еден од шесте полицајци кои отишле на местото на настанот. Имено, Вејн Рајнс, кој бил осомничен дека прободел девојка и другарка, бил убиен кога од своето возило вперил пиштол кон полицијата.

Не се знае кој полицаец го застрелал.

Според протоколот, сите полицајци, вклучително и Човин, биле испратени на платено отсуство, а резултатот од истрагата е непознат.

Сенаторката Ејми Клобучар, кој во тоа време била народен правобранител на Минесота, изјавила дека информациите што се појавиле во одредени медиуми не се вистинити, дека во 2006 година не сакала да покрене обвинение против Човин.

По апсењето, Шон е префрлен во затворот со највисоко ниво на безбедност во Минесота. Како што се наведува, тоа е мерка на претпазливост, имајќи предвид дека другите затвори се очекува да бидат пополнети поради апсењата од немирите што избувнале по убиството на Флојд.

Тој добил пристап до телефон и видео-посети во затворот. Посетите во живо не се дозволени поради епидемијата.

И Џорџ Флојд и Дерек Човин работеле заедно како обезбедување во клубот „Ел Нуево Родео“, но нема информации дали се познавале. Флојд понекогаш доаѓал во вторник да им помогне, додека Човин скоро 17 години го чувал клубот, кога бил надвор од полициската должност.

Сопругата на Кели, која е бегалец од Лаос, го напуштила на 28 мај, непосредно пред поднесувањето на обвинението. Таа исто така побарала промена на презимето, како и недвижностите во Минесота и Флорида. Тие се во брак од јуни 2010 година.