18.8 C
Skopje
вторник, мај 21, 2024

Поскапува дизелот, поевтинуваат бензините

Регулаторната комисија за енергетика ги објави новите цени на горивата – од вечерва, бензините поевтинуваат додека дизелот поскапува.

Во согласност со методологијата за пресметка на цените, од вечерва на полноќ малопродажните цени се намалуваат во просек за 0.34%.

Цените на ЕУРОСУПЕР-95 и ЕУРОСУПЕР-98 се намалуваат за по 1.50 денари, па еден литар 95-октански бензин ќе чини 59.00 денари, додека еден литар 98-октански бензин ќе чини 61.00 денари.

Цената на ЕУРОДИЗЕЛ горивото се зголемува за половина денар, и еден литар дизел од вечерва ќе чини 50.00 денари.

Новите цени стапуваат на сила вечерва на полноќ.