Преглед на натпреварите во Лига Европа

Грчкиот претставник ПАОК е поразен во првото коло од Лига Европа, фудбалерите на Галатасарај на домашен терен победија со 3:1. Од почетокот и двете екипи играа офанзивно, а по првото полувреме без голови почна светкавиците во продолжението од дуелот. Откако ги запреа сите домашни напади предводени од одличниот Осимхен, голманот Доминик Котарски на крајот беше совладан од својот соиграч. Осимхен шутираше, а топката во 48. минута скршна во гостинската мрежа од Баба.

ПАОК успеа да се врати и израмни на 1:1 во 67. минута кога погоди Константелиас. Грците само осум минути уживаа во овој резултат бидејќи тогаш Акгун најде дупка во грчката одбрана, го совлада Котарски и погоди за 2:1. Во судиското надополнување, Котарски прими уште еден гол, но не можеше да стори ништо од одличниот удар на Мауро Икарди.

Во самата завршница Хофенхајм се спаси од пораз во Данска од Митјиланд каде одигра 1:1. Домашните поведоа со голот на Осорио во 42. минута, додека Моерштет израмни во 90. минута.

Со истите 1:1 заврши и натпреварот меѓу Ница и Реал Сосиедад. Баренецеа ги доведе во водство гостите од Сан Себастијан во 18. минута, додека Росарио израмни во сосема мирното прво полувреме. Ница не успеа да победи бидејќи во 55. минута пеналот не го реализираше Гесанд.

Нерешено 1:1 одиграа и Манчестер Јунајтед и Твенте на „Олд Трафорд“. Манчестер Јунајтед поведе со голот на Ериксен, но европските борби на англискиот гигант ги продлабочи Ламерс, кој погоди во 68. за 1:1.

Во Хамбург, Лацио оствари убедлива победа совладувајќи го Динамо Киев со 3:0. Сѐ беше готово за нешто повеќе од половина час игра. Толку им требаше на римјаните за три гола, два на Сенегалецот Диа и еден на Деле Башир. Двата тима во завршницата ја дочекаа со десетмина на теренот, за Динамо беше исклучен Брахару, а кај гостите Нослин.

Андерлехт го совлада Ференцварош со 2:1 во Брисел. Вершарен во 60. и Долберг во 66. погодија од пенал за 2:0 на домаќините, а потоа Ангуљо заработи два жолти картони во 78. и 81. минута и го остави Андерлехт со десет играчи. Белгискиот тим сепак ја сочува победата иако Ференцварош намали, а потоа се закани дека ќе украде бод.

Бодо Глимт и АЗ Алкмар победија во првите натпревари од оваа сезона во Лига Европа. Норвешкиот Бодо на домашен терен го совлада Порто со 3:2, иако гостите многу рано поведоа со голот на Омородион во осмата минута. Бодо имаше брз и квалитетен одговор, па Хог израмни во 15. минута од контранапад со луцидна асистенција на Хауге.

Потоа Хауге почна да погодува, тој беше стрелец во 40. и 62. минута за 3:1, при што домаќинот го постигна третиот гол со играч помалку. Во 51. минута Маата беше исклучен поради втор жолт картон. И покрај тоа што имаше играч помалку, Бодо до крајот го задржа водството и стартните три бода, бидејќи Порто само намали на 2:3 со голот на Гуел во 90. минута.

Успешен домаќин беше и холандскиот АЗ кој со идентичен резултат 3:2 го совлада Елфсборг. На дождливото време во Алкмар, гостите од Шведска поведоа во 23. минута кога Оума погоди откосо за водство на Елфсборг. На крајот на првото и на почетокот на вториот дел на сцена стапи Рубен ван Бомел кој постигна голови во 44. и 50. минута за пресврт и водство на АЗ од 2:1.

АЗ кратко уживаше во водство бидејќи Хедлунд во 53. минута погоди за 2:2, но тогаш клучен беше моментот во 74. минута. Беше досуден пенал за АЗ и Парот постигна гол од белата точка за 3:2 и АЗ победи.

Останатите девет натпревари од првото коло се закажани за четврток.