Претседателот на Турција потпиша закон со кој се зајакнува контролата врз правосудството

30

Претседателот на Турција Абдула Ѓул го потпиша контроверзниот закон со кој се зајакнува контролата на Владата врз правосудството, пренесе „АФП“.

Новиот закон, за време на дебатите во парламентот околу кој избувнаа големи недоразбирања меѓу пратениците, ќе му даде на министерството за правда поголема контрола врз Врховниот совет на судии и обвинители.

Овој закон и законот за зголемување на контролата врз интернетот предизвикаа големи негодувања меѓу турското население и меѓу пратениците.

Доколку преземете содржина од оваа страница, во целост сте се согласиле со нејзините Услови за користење.